Де знайти інформацію про протезування
Основні законодавчі положення, які регулюють протезування в Україні:● постанова 321: перейти● постанова 518: перейти
В цих законодавчих актах визначено, хто може отримати державне фінансування на протезування, які послуги оплачує держава та процедура отримання фінансування.
Крім законодавчих актів існують різні ресурси, які доступно пояснюють всі процеси. Один із них - Protez Hub. Якщо ви отримали травму і вам потрібне протезування, подивіться статті та курси на цій платформі:● як підготуватися до протезування;● як доглядати за куксою та протезом;● які види протезів існують;● які документи необхідні для фінансування протезування державою і тд.
Умовно весь процес протезування можна розділити на наступні етапи:● підготовка документів;● вибір протезного підприємства;● виготовлення пробного протезу;● виготовлення постійного протезу;● навчання користуванню протезом та реабілітація.
Далі будуть наведені основні моменти, на які варто звернути увагу при виборі фінансування, місця протезування та при виборі самого протезу.
Підготовка до протезування
Після загоєння рани потрібно почати підготовку кукси до протезування: масаж рубця, компресійна терапія, вправи на збереження рухів. Проконсультуйтесь зі своїм лікарем та зверніться до фізичного терапевта. Це дуже важливо для успішного протезування.Прийняти травму та свій новий стан може бути складно, тому не соромтесь звернутися до психолога. Це абсолютно нормально та тільки допоможе вам у подальшому відновленні.
Фінансування
Ви можете вибирати, за які кошти протезуватися: за державний рахунок, за кошти благодійних фондів або за власні кошти.
В Україні існує державна програма фінансування протезування. Це означає, що всі громадяни України (цивільні або військовослужбовці), які втратили кінцівки, мають право отримати кошти на придбання протезу та його обслуговування.
Є граничні суми на фінансування, вони залежать від виду протезу та від того, хто отримує протез - цивільна людина або військовослужбовець. У військовослужбовців гранична сума більше. Також варто зазначити, що ці суми досить великі (на певні протези доходить до 2 млн грн), таким чином ви можете отримати гарний та якісний протез.
В Україні існує біля 80 протезних підприємств, які виготовляють протези за державний кошт.
Крім державного фінансування, протез можна отримати від благодійних фондів. Зазвичай фонди фінансують протезування за кошти спонсорів. Також дуже часто фонди покривають і інші витрати, такі як: ● робота з фізичним терапевтом та реабілітологом;● проживання та харчування, якщо людина протезується не за місцем проживання;● психологічна допомога;● допомога в перекваліфікації та пошуку роботи після протезування та реабілітації.
Також деякі благодійні фонди можуть запропонувати протезування за кордоном.
Якщо вам не підходять варіанти державного фінансування або за рахунок благодійних фондів, ви можете пройти протезування та реабілітацію за власний рахунок.
Місце протезування
Ви можете вибирати, де протезуватися: в Україні в будь-якому місті або за кордоном.
При виборі протезу та центру протезування, обов'язково звертайте увагу на те, як ви будете його обслуговувати. Наприклад, вам виготовили протез за державні кошти або за кошти фонду, вас навчили ним користуватися, ви повертаєтесь додому і через декілька тижнів щось зламалося. У цьому випадку ви повинні мати змогу легко та швидко звернутися до центру протезування, де вам виготовили протез, щоб його відремонтувати. Цей ремонт має бути безкоштовний.
Особливо важливо думати про умови обслуговування, коли ви вирішуєте протезуватися за кордоном. Потрібно перевірити:● чи гарантія протезу дозволяє проводити обслуговування в інших центрах. Наприклад, ви отримали протез в Італії, протез на гарантії і будь-які маніпуляції з ним може проводити лише підприємство, яке вам його виготовило. Ви повертаєтесь в Україну і виявляється, що щось зламалося або щось натирає і треба трошки підкоригувати протез. В цьому прикладі прийдеться їхати в Італію, щоб це зробити. Висновок: дізнайтесь, чи є в Україні центри, які можуть здійснювати гарантійне обслуговування конкретно вашого протезу;● чи Україна покриває витрати на обслуговування саме цього виду протезу. Наприклад, ви отримали протез в Італії та в Україні є центри, які його можуть обслуговувати, але технологія, яка використана у цьому протезі, не включена у список дозволених в Україні. В цьому прикладі ви повинні будете обслуговувати протез за власний рахунок. Висновок: перевірте за чий кошт здійснюється обслуговування.
Найкращий варіант - знайти центр протезування у вашому місті. Це дуже важливо, бо ви повинні мати можливість легко та швидко відремонтувати або підкоригувати протез у разі необхідності.
Якість протезування в Україні достатньо висока, українські фахівці часто співпрацюють з іноземними колегами, а фонди часто залучають іноземних виробників. Випадки, коли серйозно потрібно задумуватися про протезування за кордоном - високі ампутації. Тому перш ніж вибирати центри протезування за кордоном, подивіться, що пропонують українські підприємства.
Протез
Раціонально підходьте до вибору протезу. Найкращий протез - це не той, що самий дорогий і самий гарний, а той, який буде максимально чітко відповідати вашим потребам: тип ампутації, ваш фізичний стан, вид діяльності, яку ви плануєте вести. Для людини, яка буде працювати в офісі, та для людини, яка займається сільським господарством, потрібні різні види протезів. Витратьте час на те, щоб добре розібратися, які варіанти існують та який найкраще підійде саме вам.
Ретельно вибирайте протезне підприємство, не поспішайте. Поспілкуйтесь з тими, хто вже має протез, зверніть увагу на досвід протезиста. Досвідчений протезист повинен протезувати не менше 20 пацієнтів на рік протягом щонайменше 3 років. Якщо у вас складна ампутація, то краще обрати протезиста, який має не менше 5 років досвіду. Protez Hub створив групу підтримки, де можна поспілкуватися та почути відгуки людей, які вже пройшли шлях протезування: Посиденьки з Protez Hub.
Після виготовлення протезу вас повинні навчити ним користуватися та розказати, як його обслуговувати. Якщо вам цього не пропонують, то краще вибрати інше підприємство.
Де шукати протезні підприємства:● Protez Hub зробив список протезних підприємств в Україні, на сайті можна переглянути: перейти;● Міністерство соціальної політики також на своєму сайті має список протезних підприємств: перейти;● крім цих підприємств, існують також програми протезування від благодійних фондів. Деякі з них фінансуються за державний кошт, інші мають спонсорів. Також деякі з них пропонують протезування за кордоном. Ці програми також можна розглянути, як один із варіантів, де протезуватися. Перелік цих програм наведений на цьому сайті в розділі “Протезування”.
Основні тези
● не поспішайте, ретельно вивчіть різні джерела;● якомога раніше почніть працювати з фізичним терапевтом;● обираючи протезне підприємство, зверніть увагу на його розташування, на досвід протезиста та умови обслуговування протезу (де, ким та за чий кошт);● обирайте той протез, який найкраще підходить саме вам, а не просто самий дорогий;● у вас все вийде!
Дізнатися більше про протезування
● база лекцій (все про протезування) від Protez Hub (щоб переглянути відео, потрібно зареєструватися на сайті): перейти● група підтримки від Protez Hub: Посиденьки з Protez Hub● гаряча лінія Protez Hub для всіх питань пов’язаних з протезуванням: +38 050 177 68 39● стаття газети “МІГ” - “Протезування в Україні: питання та відповіді від Міністерства соцполітики”: перейти● як користуватись електронним кабінетом особи з інвалідністю: перейти● стаття ГО “Принцип” - “Як ветерани можуть отримати протез безкоштовно”: перейти
Інтерв’ю та репортажі:● Антоніна Кумка: Як отримати протез в Україні: відкрити на YouTube● Юлія Коваль: про адаптивні тренування для ветеранів: відкрити на YouTube● Ампутація, виклики, спорт, секс: з чим стикаються військові, які отримали важкі поранення: відкрити на YouTube● Подкаст “Свої серед своїх”, епізод 7 “Ми нічим не відрізняємося від інших» Акробат, дитячий тренер Олександр Чайка”: слухати на Apple Podcasts● Що треба знати про життя з протезами: перейти
Проекти для людей з інвалідністю:● «Ігри Героїв» - аматорські спортивні змагання, які проводяться з метою виявлення найбільш фізично підготовлених атлетів серед людей з інвалідністю: goh.com.ua, Instagram @gamesofheroes