Державні медичні гарантії

Національна служба здоров'я України (НСЗУ) - це державний орган, який розробляє та реалізує програми медичних гарантій для населення. Офіційні контакти НСЗУ:

На сьогоднішній день, НСЗУ реалізує наступні проєкти:● “Програма медичних гарантій” - медичні послуги та ліки, які громадяни можуть отримати безкоштовно звернувшись до лікарні. Наприклад, лікування онкологічних захворювань, проведення хірургічних операцій, реабілітація, консультації терапевта і т.д.;● “Доступні ліки” - безкоштовні ліки для хронічних захворювань. Наприклад, серцево-судинні захворювання, діабет і т.д.
Громадська організація “ЛІКИ КОНТРОЛЬ” створила ресурс, на якому можна легко знайти та перевірити, які ліки можна отримати безкоштовно за “Програмою медичних гарантій” або за програмою “Доступні ліки”.
Нижче більш детально описані ці програми та алгоритм дій у разі порушення ваших прав:● Програма медичних гарантій від НСЗУ● Доступні ліки● Веб-ресурс "Ліки Контроль"● Медичний заклад порушує ваші права

Програма медичних гарантій

● гід для пацієнта (в кінці сторінки): перейти● медичні заклади, які мають договір з НСЗУ (розділ ІІ): перейти● деталі пакетів медичних послуг: перейти

Програма медичних гарантій (ПМГ) – це перелік медичних послуг та ліків, які держава гарантує українцям безоплатно. Оплачує ці медичні послуги для громадян Національна служба здоров’я України (НСЗУ) напряму лікарням, укладаючи з ними договір.
За цим посиланням можна переглянути гід для пацієнта, підготовлений НСЗУ (в кінці сторінки): перейти
ПМГ-2024 складається з 44 пакетів медичних послуг:● Екстренна медична допомога● Первинна медична допомога (первинна медична допомога, супровід і лікування хворих на туберкульоз, осіб з психічними розладами)● Послуги в сфері громадського здоров’я (діагностика та лікування ВІЛ, туберкульозу, психіатрична допомога, замісна підтримувальна терапія)● Амбулаторні послуги (профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах, ведення вагітності, стоматологічна допомога, послуги з раннього виявлення онко, лікування методом гемодіалізу та методом перитонеального діалізу)● Стаціонарні послуги (стаціонарна медична допомога з та без проведення хірургічних операцій, лікування онкологічних захворювань)● Пріоритетні стаціонарні послуги (медична допомога при пологах, допомога новонародженим у складних неонатальних випадках, медична допомога при інфарктах та інсультах)● Реабілітаційна допомога (реабілітація немовлят, які народилися передчасно або хворими протягом перших трьох років життя, стаціонарна та амбулаторна реабілітація дорослих та дітей)● Паліативна допомога (стаціонарна та мобільна)● Лікування безпліддя (за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro))
Повний перелік послуг, які входять до кожного пакету, можна знайти на сайті НСЗУ (розділ Контрактування > Контрактування 2024 > Вимоги ПМГ 2024): перейти

ПМГ поширюється на медичні заклади різних форм власності: державні, комунальні, приватні та ФОП. Основна умова для закладу - укладений договір з НСЗУ. Список таких закладів також можна знайти на сайті НСЗУ - розділ Е-Дані > Аналітичні панелі (дашборди) > дашборд “Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”: перейти.На цьому дашборді у розділі 2 “Карта місць надання послуг” є фільтри для вибору населеного пункту, типу послуг та форми власності медичного закладу. Заповнивши ці фільтри, ви отримаєте список закладів, які мають договір з НСЗУ за потрібним вам напрямком.

Розглянемо функціонування ПМГ на наступному прикладі - сімейний лікар направив пацієнтку зробити мамографію:1. пацієнтка заходить на сайт НСЗУ та перевіряє, чи пропонує НСЗУ пакет для проведення мамографії. Перелік всіх пакетів можна знайти тут2. як бачимо на сайті, НСЗУ має пакет “Мамографія” (для збільшення зображення, натисніть на нього):

Illustration

3. пацієнтка відкриває деталі пакету, щоб перевірити умови надання безкоштовних послуг. В даному випадку це направлення від сімейного лікаря та вік від 40 років:

Illustration

4. пацієнтка старше 40 років та має направлення від сімейного лікаря. Отже, вона має право на безкоштовне отримання послуги;5. тепер необхідно вибрати заклад, який має договір з НСЗУ на безкоштовне проведення мамографії. Пацієнтка проживає в Черкасах;6. на сайті НСЗУ пацієнтка відкриває карту місць надання послуг та заповнює фільтри: область -Черкаська; населений пункт - Черкаси; група послуг - мамографія.7. за результатами фільтрів бачимо, що в Черкасах є 2 заклади (державний та приватний), які мають договір з НСЗУ та можуть безкоштовно провести мамографію:

Illustration

8. пацієнтка обирає самостійно, в який заклад звернутися, та зв’язується з ним для запису.

Доступні ліки

Пацієнтам, які через свій стан здоров'я потребують постійного прийому певних ліків, НСЗУ компенсує витрати на ліки.
В програму “Доступні ліки” входять лікарські засоби та медвироби за такими напрямами:● серцево-судинні захворювання;● цукровий і нецукровий діабет;● хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів;● розлади поведінки і психіки та епілепсія;● хвороба Паркінсона;● імуносупресивні препарати;● знеболювальні для паліативних пацієнтів;● тест-смужки для вимірювання цукру в крові.
Для безкоштовного отримання ліків, пацієнт повинен мати рецепт від лікаря. З цим рецептом пацієнт звертається в аптеку, яка уклала договір з НСЗУ, та безкоштовно отримує ліки.

Як отримати рецепт?Сімейний лікар, терапевт або педіатр (лікар первинної медичної допомоги) можуть виписати електронний рецепт за всіма напрямами та самостійно призначити ліки при:● серцево-судинних захворюваннях;● цукровому діабеті ІІ типу;● бронхіальній астмі;● ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень).

Виписати рецепт на ліки за іншими напрямами сімейний лікар може лише на підставі призначення відповідного лікаря-спеціаліста, який також може виписати перший рецепт:
● при розладах психіки та поведінки - психіатр;
● при епілепсії- психіатр або невролог;
● при нецукровому діабеті та для пацієнтів з цукровим діабетом, що потребують терапії препаратами інсуліну - ендокринолог;
● при хворобі Паркінсона - невролог;
● імуносупресивні препарати для пацієнтів після трансплантації виписує трансплант-координатор.

Отримати знеболювальні для паліативних пацієнтів можна у різних лікарів в залежності від діагнозу:
● злоякісні захворювання - лікар первинної медичної допомоги;
● розлади психіки та поведінки - лікар-психіатр;
● інші діагнози з переліку - лікар первинної медичної допомоги (після призначення лікаря-спеціаліста).

Де отримати ліки?Отримати ліки можна в аптеках, які уклали договір з НСЗУ. На дверях аптек, які приймають участь у програмі, є наліпки у «Тут є “Доступні ліки”» (для інсуліну «+Інсуліни») (для збільшення зображення, натисніть на нього).

Illustration

Перелік аптек програми “Доступні ліки” можна знайти:● через телеграм бот “Спитай Гриця”: @SpytaiGrytsia_bot● зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 1677● через дашбоард на сайті НСЗУ (розділ Е-Дані > Аналітичні панелі (дашборди) > дашборд “Електронна карта місць відпуску лікарських засобів за електронним рецептом”). У фільтрі “Програма е-рецепту” потрібно вибрати “НСЗУ (Реімбурсація)”: перейти

Веб-ресурс "Ліки Контроль"

Громадська організація “ЛІКИ КОНТРОЛЬ” створила ресурс, на якому можна дізнатися абсолютно все про лікарські засоби, які зареєстровані в Україні.

Ресурс “Ліки Контроль” має наступні функції:● пошук ліків за назвою та перевірка, чи можливо їх отримати безкоштовно;● офіційні інструкції до препаратів;● пошук аналогів;● контроль підробок;● бот для створення офіційного листа-скарги: перейти

Якщо препарат можна отримати безкоштовно, то біля його назви ви знайдете логотип програми:● “Доступні ліки” - цей препарат можна отримати безкоштовно за електронним рецептом в аптеці, яка приймає участь у програмі “Доступні ліки”;● “Національний перелік основних лікарських засобів” - цей препарат лікарня повинна надавати безкоштовно (ліки, які входять до Нацпереліку та фінансуються НСЗУ);● “МНН - оплачує держава” - цей препарат лікарня повинна надавати безкоштовно.

Приклади використання додатку “Ліки Контроль”:● лікар вам призначив приймати певний препарат. Ви можете перевірити, чи можливо його отримати безкоштовно. Якщо ні, то також слід перевірити його аналоги. Якщо аналог призначеного препарату можна отримати безкоштовно, то слід попросити лікаря виписати рецепт на аналог;● ви проходите лікування в лікарні та лікарня просить купити якийсь препарат. Ви також можете перевірити, чи входить цей препарат або його аналоги до Нацпереліку. Якщо так, то лікарня не має права просити вас купити цей препарат;● коли ви купуєте якісь ліки, корисним буде перевірити, чи існують більш дешеві аналоги та чи серія препарату не була помічена, як підробка.
На сайті “Ліки Контроль” ви знайдете багато корисної інформації, щодо придбання ліків в Україні.

Медичний заклад порушує ваші права

Алгоритм дій, якщо медичний заклад вимагає гроші за обстеження, ліки, операцію або перебування в лікарні (хоча ці послуги входять в пакет медичних гарантій):● звернутися до керівника лікарні і написати скаргу на його ім’я про порушення з боку лікаря;● написати скаргу до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті або регіоні. ГО “ЛІКИ КОНТРОЛЬ” створила бот, який допомагає створити офіційний лист-скаргу у випадку, якщо вам не видали ліки з Нацпереліку: перейти● подати скаргу через форму на сайті НСЗУ: перейти● зателефонувати за безоплатним номером 1677 і подати скаргу телефоном.